Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa, TK, CT (od ang. computed tomography) – rodzaj tomografii rentgenowskiej, metoda diagnostyczna pozwalająca na uzyskanie obrazów tomograficznych (przekrojów) badanego obiektu. Wykorzystuje ona złożenie projekcji obiektu wykonanych z różnych kierunków do utworzenia obrazów przekrojowych (2D) i przestrzennych (3D). Urządzenie do TK nazywamy tomografem, a uzyskany obraz tomogramem.
Pracownia Tomografii Komputerowej dysponuje 32-rzędowym tomografem marki THOSHIBA, model AQUILION RXL. Diagnostyka TK ma istotne znaczenie w diagnostyce obrazowej:
- mózgu (np. urazy głowy, ocena mózgowia, diagnostyka nowotworowa),
- kręgosłupa (np. urazy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa),
- klatki piersiowej (np. diagnostyka zmian zapalnych i śródmiąższowych płuc, ocena zmian nowotworowych),
- jamy brzusznej (np. diagnostyka nowotworowa, podejrzenie tętniaków aorty, ocena nerek przy kamicy nerkowej, zapalenie trzustki, śledziony, wątroby itp.).
- badania naczyniowe (ocena naczyń mózgowych, zatorowości płucnej)
W celu zwiększenia oceny diagnostycznej poszczególnych narządów badanie wykonuje się z dożylnym podaniu środka cieniującego – kontrastu (IOMERON 350).
Decyduje o tym lekarz kierujący na badanie. Informacja ta uwzględniona jest na skierowaniu.
Badania tomografii komputerowej w Naszej placówce są wykonane tylko i wyłącznie prywatnie. Z racji wykorzystania promieniowania X według prawa atomowego badanie wykonuje się tylko i wyłącznie na zlecenie lekarza. Pacjent zgłasza się do pracowni z gotowym skierowaniem od lekarza POZ lub gabinetu prywatnego. Aby zakwalifikować pacjenta na badanie z kontrastem należy wykonać badania krwi – TSH + Kreatynine.
Wynik badania TK można odebrać po ok. 2 tygodniach od wykonania badania – po wcześniejszym otrzymaniu informacji z Naszej placówki – tel. 56 4724 111. Odbiór wyniku osobisty ( konieczne jest okazanie dowodu osobistego) bądź osoba wyznaczona mająca pisemne upoważnienie.
Odbiór wyników w godzinach otwarcia pracowni – od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 18. Rejestracja na badanie TK osobiście na terenie placówki (główne wejście, korytarz na prawo) bądź telefonicznie – +48 56 47 24 111.
2. W dniu poprzedzającym badanie należy przyjmować np. Espumisan 3x 2 kapsułki po jedzeniu
3. W dniu badania jeszcze 2 kapsułki Espumisanu, zgłosić się na czczo ( nie jeść, nie pic, nie palić papierosów, nie żuć gumy )
4. Leki przyjmowane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając niegazowaną wodą.
5. Chorzy na astmę powinni mieć ze sobą leki wziewne.
6. Na badanie należy zgłosić się z aktualnym wynikiem TSH oraz kreatyniny ( nie starszym niż 7 dni)
7. Przynieść litr niegazowanej wody
8. Przed badaniem należy zgłosić:
– uczulenie na środki cieniujące
– skłonność do uczuleń
– wszystkie aktualnie przyjmowane leki
– czy w ciągu najbliższych 3 miesięcy pacjent będzie leczony radiojodem lub będzie miał wykonaną scyntygrafię wciągu tygodnia po badaniu
– podejrzenie ciąży 9. Przynieść ze sobą wcześniejsze zdjęcia i wyniki TK, MR, RTG, USG oraz inną posiadaną dokumentację medyczną (opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego)
Pacjent proszony jest o wypicie po dwa litry płynów dziennie przez kolejne dwa dni gdyż obfite spożywanie płynów ma na celu sprawne wydalanie środka kontrastowego z organizmu.
Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów , takich jak nity czy guziki
- Zgłosić się na czczo ( nie jeść, nie pic, nie palić papierosów )
- Leki przyjmowane codziennie przyjąć zgodnie z zaleceniami lekarza popijając niegazowaną wodą
- Chorzy na astmę powinni mieć ze sobą leki wziewne.
- Na badanie należy zgłosić się z aktualnym wynikiem TSH oraz kreatyniny ( nie starszym niż 7 dni)
- Nie zakładać biżuterii (długie kolczyki ,łańcuszek, korale itp.)
- Przed badaniem należy zgłosić:
– skłonność do uczuleń
– wszystkie aktualnie przyjmowane leki
– czy w ciągu najbliższych 3 miesięcy pacjent będzie leczony radiojodem lub ma mieć wykonaną scyntygrafię w ciągu następnego tygodnia po badaniu
– podejrzenie ciąży
- Przynieść ze sobą wcześniejsze zdjęcia i wyniki TK, MR, RTG, USG oraz inną posiadaną dokumentację medyczną (opinie lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego),
Pacjent proszony jest o wypicie po dwa litry płynów dziennie przez kolejne dwa dni gdyż obfite spożywanie płynów ma na celu sprawne wydalanie środka kontrastowego z organizmu. Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych , cieniujących elementów.
Pacjentka może mieć biustonosz pozbawiony metalowych elementów,inaczej będzie poproszona o zdjęcie.
2. Krystyna Rojewska – Sekretarka medyczna
3. Renata Jastrzębska -Technik RTG – koordynator
4. Anna Moczadło – Technik RTG – Inspektor ochrony radiologicznej
5. Justyna Gawińska – Technik RTG